כך תשמרו על הדק שלכם

רבים כבר גילו את היופי שטמון בהוספת דק (סיפון) לבית. הדק מגיע במגוון מסחרר של סגנונות, משדרג את סביבת המגורים, מעניק ערך אסתטי רב וניתן להרכיבו במהירות יחסית ובהתאמה אישית. ענף הדקים מתפתח בלי הפסקה וכניסתן של טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות כיום לבחור מתוך היצע עשיר של דקים עמידים, איכותיים ויפים.
ניתן למצוא דקים מעץ טבעי ועצים מחומרים סינטטיים המדמים מראה של עץ. כמו כן, ישנה אפשרות לשדרג את הדקים בשלל צבעים, לשמור על חזות אחידה וחלקה או להפך, לייצר מרקם מחוספס ומעניין.

הדק הוא מוצר החשוף לשמש הקופחת בקיץ ולגשם ולרוחות בחורף ומשמש כמדרך ומכאן הפוטנציאל המוגבר שלו לשחיקה. אומנם החומרים מהם עשויים דקים מצטיינים בעמידות גבוהה, אבל חשוב לשמור היטב על הדקים על מנת להאריך את תוחלת חייהם ולהבטיח את יופיים. פעולת השימור נקבעת לפי החומר ממנו עשוי הדק יחד עם כללי זהירות חיוניים למזעור נזקים.

 

ניקוי נכון של הדק
דק איכותי זקוק לתחזוקה מינימלית. הדק מותאם לתנאי חוץ, אבל כדאי בכל זאת לדאוג לניקיון שלו. ראשית, חשוב לטאטא אותו היטב ובאופן קבוע, לגרוף עלים, לסלק פסולת שהצטברה על הדק וכן לשטוף אותו בצינור גינה. במהלך פעולת הניקוי – טאטוא ושטיפה – חשוב להסיר מהדק את הרהיטים השונים על מנת לבצע ניקיון יסודי של הסיפון. התייחסו גם לפריטים שנדבקו לדק או נלכדו בין הלוחות.
במידה ומשפשפים אזור כלשהו בדק, חשוב לבצע זאת עם מברשת מיוחדת בעלת סיבים סינטטיים צפופים המתאימה לניקוי דק. בכל מקרה, מומלץ להשתמש בתכשירי ניקוי המותאמים לדק, שתפקידם להסיר אצות, טחב ועובש. בטרם משתמשים בחומרי ניקוי לדק, על הסיפון להיות יבש לגמרי. את חומר הניקוי הפעיל יש להשאיר ל-24 שעות לצורך השגת תוצאה אפקטיבית.

 

חידוש הדק בשמן
כאשר מדובר בדקים העשויים מעצים טבעיים, יש לחדש את הדקים באמצעות שמן דק ייעודי. השמן מעניק לעץ את ההגנה לה הוא זקוק – השמן מגן על הדק מפני קרני UV, דוחה מים (וכך גם מעכב מצב של ריקבון).
כדאי לבחור שמן לעץ שמכיל חומר קוטל פטריות ועובש בו יש גם פיגמנט שמבליט את המרקם היפה של העץ הטבעי. שמן איכותי לדק פועל על ידי כך שהוא חודר לפנים העץ, נספג פנימה ויוצר שכבה שדוחה מים ולכלוך. כלומר, ההגנה שהשמן מעניק לעץ היא מבפנים כלפי חוץ.
כאשר מורחים שכבת שמן על הדק, חשוב לוודא שהוא נקי מלכלוך ואבק וכן יבש לחלוטין. ניתן למצוא שמנים לדק שמתייבשים במהירות, כך שהיישום עצמו פשוט וגם מהיר..

 

צביעת דקים
אם ברצונכם להגן על העץ ממנו עשוי הדק וגם להדגיש את הגימור של העץ במאט או מבריק, תוכלו להשתמש בצבע ייחודי לסיפוני עץ. ניתן למצוא צבעים טבעיים וצבע שקוף למי שרוצה לשמור על המראה האותנטי של הדק. היתרון הבולט של צבעים אלה הוא בכך שהם מספקים שכבת הגנה לדק נגד קרני UV וסוגים שונים של מזיקים.
כדי ליישם כהלכה את הצבע, יש לנקות היטב את הדק מאבק ולכלוך. במידה והדק ניזוק מתישהו, יש לחדש אותו על ידי ליטוש מקדם ולוודא שהמשטח חלק ככל שניתן.

לסיכום, כאשר בוחרים מראש דק איכותי מחברה המתמחה בדקים ויודעת לבצע היטב את פעולת ההתקנה, ניתן ליהנות מהדק לאורך זמן. עם זאת, חשוב לשמור על הדק – לא לגרור עליו רהיטים, לבצע ניקיון יסודי ופעולות שימור כמו מריחת שמנים וצבעים שיקנו לו את ההגנה המבוקשת.

אינטרמקס שיווק באינטרנט